Bizi takip edin:

Azure AI Bot Service Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Bir chatbot, kullanıcılarla yazılı veya konuşma dilini kullanarak etkileşimde bulunan bir uygulamadır. Soruları yanıtlamak, talepleri yerine getirmek ve benzeri işlevleri gerçekleştirmek için sohbetler kullanılır.

Microsoft çeşitli chatbot çözümlerini sunmaktadır. Eğer sohbet botları oluşturmaya yeni başlıyorsanız, Power Virtual Agents ile başlamanız önerilebilir.

Aşağıda, Microsoft’un bot geliştirme için sunduğu ürünleri, destekledikleri hedef kitleleri ve her bir ürün hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Power Virtual Agents

Power Virtual Agents, profesyonel geliştiricilerin ve çeşitli uzmanlık alanlarına sahip kişilerin işbirliği yaptığı “fusion” takımları için tasarlanmıştır. Aynı zamanda, vatandaş geliştiricileri ve uzman satıcıları da destekler.

Power Virtual Agents, Microsoft Power Platform içinde yer alan bir chatbot geliştirme aracıdır. Bu iş uygulama platformu, veri analizi, çözüm oluşturma ve işlem otomasyonunu içerir. Power Virtual Agents ile bot oluşturmak için kod yazma veya temel AI teknolojilerini ayrıntılı bir şekilde anlama gerekliliği yoktur. Bu botlar, Power Platform içinde otomasyon ve diğer yetenekleri uygulayabilir ve hızla sofistike chatbot deneyimleri geliştirebilirsiniz.

Sanal ajanları Microsoft 365 ve Microsoft Dynamics 365 gibi çeşitli kullanıcı platformlarına bağlayabilirsiniz. Ayrıca, Power Automate aracılığıyla 600’den fazla önceden oluşturulmuş veri bağlayıcısına erişim sağlayabilirsiniz.

Health Bot

Health Bot Hizmeti, sağlık kuruluşlarının yapay zeka destekli sanal sağlık asistanları ve sağlık botları oluşturup kullanabileceği bir bulut platformudur. Bu hizmet, kuruluşların süreçlerini iyileştirmelerine ve maliyetleri azaltmalarına yardımcı olabilir. Kullanıcılarınıza, doğal, sohbete dayalı deneyimler aracılığıyla sunulan sağlıkla ilgili bilgi ve etkileşimlere akıllı ve kişiselleştirilmiş erişim olanağı sağlar.

Health Bot Hizmeti, sağlık sağlayıcıları, ilaç şirketleri, uzaktan tıp hizmeti sağlayıcıları ve sağlık sigortacıları gibi sağlık kuruluşlarının IT departmanındaki geliştiriciler için ideal bir çözümdür. Sağlık kuruluşları, bu hizmeti kullanarak ihtiyaçlarına uygun bir health bot oluşturabilir ve hastalar, sağlık sağlayıcıları ve diğer temsilcilerin etkileşimde bulunduğu sistemlerle sorunsuz bir şekilde entegre edebilir.

Health Bot Hizmeti, triyaj protokolleri de dahil olmak üzere yerleşik bir tıbbi veritabanını içerir. Ayrıca, bir health bot örneğini özel senaryoları içerecek şekilde genişletebilir ve diğer IT sistemleri ile veri kaynaklarına entegre edebilirsiniz.

Bot Framework SDK

Microsoft Bot Framework ve Azure AI Bot Hizmeti, akıllı botlar oluşturmak, bunları test etmek, dağıtmak ve yönetmek için kullanılan araçlar sunar. Bot Framework, botlar inşa etmek için kullanılan bir modüler ve genişletilebilir SDK ile birlikte gelir; ayrıca araçlar, şablonlar ve ilgili yapay zeka hizmetlerini içerir. Geliştiriciler, bu çerçeve kullanarak konuşabilen, doğal dil anlayışına sahip, soruları yanıtlayabilen ve daha fazlasını başarabilen botlar oluşturabilirler.

Bu SDK, Microsoft Teams uygulama mağazasında genel olarak erişilebilir kılmak isteyen geliştiriciler için ideal bir çözümdür.

Azure AI Bot Hizmeti ve Bot Framework, aşağıdaki hizmetleri sunar:

  • Bot oluşturmak için Bot Framework SDK’sı.
  • Baştan sona bot geliştirme sürecini kapsayan Bot Framework araçları.
  • Botlar ile kanallar arasında mesajlar ve etkinlikler gönderip almayı sağlayan Bot Connector hizmeti.
  • Azure’da bot dağıtımı ve kanal yapılandırması.

Ek olarak, botlar diğer Azure hizmetlerinden de faydalanabilir:

  • Akıllı uygulamalar oluşturmak için Azure AI hizmetleri.
  • Bulut depolama için Azure Storage.
Önceki İçerik

Azure Document Intelligence

Sonraki İçerik

Azure Custom Vision: Görüntü Tanıma Teknolojilerinin Geleceği

Start typing to see you are looking for.