Bizi takip edin:

Azure Document Intelligence

Eski adıyla Form Recognizer yeni adıyla ise Document Intelligence, belgelerden otomatik olarak ve doğru bir şekilde metin, tablo ve yapı ayıklamak için gelişmiş makine öğrenmesi uygulayan bir yapay zeka hizmetidir. İşletmelerin ve kuruluşların belgeleri daha hızlı, daha etkili ve daha akıllı bir şekilde işlemelerine yardımcı olur. Belgeleri taramaktan anlam çıkarmaya, metinleri anlamaktan veri çıkarmaya kadar bir çok işlemi kolaylaştırır.

Azure Document Intelligence, farklı türdeki belgeleri tarayabilen bir tarayıcı içerir. Bu tarayıcı, el yazısı notlardan resimli belgelere kadar her şeyi tanıyabilir. Belgelerinizi yükledikten sonra, bu hizmet, belgelerinizi analiz etmeye başlar.

Azure Document Intelligence, metin tanıma özellikleri sayesinde belgelerinizdeki metinleri anlar. Bu, belgeleri daha fazla işlem için metinlerine dayalı olarak sınıflandırmanıza veya belirli metinleri çıkarmak için kullanmanıza olanak tanır. Örneğin, birçok farklı belgeden müşteri isimlerini veya adresleri çıkarmak gibi.

Belgelerin içeriğini anladıktan sonra, Azure Document Intelligence, belgelerinizden anlamlı veriler çıkarmaya yardımcı olur. Örneğin, faturalarınızı taradığınızda, bu hizmet fatura tarihini, tutarları ve diğer önemli bilgileri çıkarabilir. Bu, verilerinizi daha fazla işlem için kullanmanıza yardımcı olur.

Azure Document Intelligence’in Öne Çıkan Özellikleri

Basit metin ayıklama

Önceden oluşturulmuş ve özel özellikler sayesinde el ile etiketlemeye gerek kalmadan kolayca veri çekin ve bilgileri düzenleyin.

Özelleştirilmiş sonuçlar

Otomatik özel ayıklama sayesinde düzenlerinize uygun çıkış alın ve insanlardan alacağınız geri bildirimlerle bunu geliştirin.

Esnek dağıtım

Buluttan veya uçta veri alın ve bunu arama dizinlerine, iş otomasyonu iş akışlarına ve daha fazlasına uygulayın.

Yerleşik güvenlik

Hem verilerinize hem de herhangi bir eğitimli modele uygulanan kurumsal düzeyde güvenlik ve gizliliğe güvenin.

Basit REST API ile metinleri ve yapıları kolayca ayıklayın

Belge türüne göre el ile etiketleme yapmadan veya yoğun kodlama ile bakıma gerek duymadan belgelerden, formlardan, makbuzlardan, faturalardan ve çeşitli türlerdeki kartlardan metinleri, ve tabloları doğru şekilde ayıklayın. Belgelerinizdeki bilgileri düzenli bir şekilde ayıklamak için Yapay Zeka Akıllı Belge özel formlarını, önceden oluşturulmuş formları ve düzen API’lerini kullanabilirsiniz.

Tablo, onay kutusu ve nesneler gibi belgelerin düzenini ve metinlerini algılayıp ayıklar.

Bunlar, belgelerden metin, anahtar-değer çiftleri ve satır öğelerinin ayıklandığı yaygın senaryolara (örneğin kimlikler, makbuzlar ve faturalar) yönelik önceden eğitilmiş modellerdir.

Bu özel form hizmeti, belgelerinizin yapısını akıllı bir biçimde öğrenmesi için kendi verilerinizi eğitmenize olanak veriyor.

Son olarak, Document Intelligence hizmeti ile belgeleri daha hızlı ve daha akıllı bir şekilde işlemenize yardımcı olur. Belgeleri tarar, metinleri anlar ve anlamlı verileri çıkarır, böylece iş süreçlerinizi daha verimli hale getirebilirsiniz. Böylelikle bu hizmet sayesinde, kurumların belge yönetimini kolaylaştırır ve veri analizi süreçlerini hızlandırdığı için belgeleri akıllıca işleyerek iş süreçlerinizi iyileştirebilirsiniz.

Önceki İçerik

Azure AI Content Safety Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Sonraki İçerik

Azure AI Bot Service Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Start typing to see you are looking for.