Bizi takip edin:

XDR nedir? İşletmeler için XDR’in rolünün önemi ve avantajları nelerdir?

XDR genişletilmiş algılama ve yanıtlama anlamına gelen gelişmiş tehditlere karşı koymak için geliştirilmiş güvenlik teknolojisidir.

Kurumlar ve işletmeler giderek büyüyüp karmaşık hale gelen mimarilerinin güvenliğini sağlamaları günümüzde önem arz etmektedir. Microsoft Cloud Native XDR sistemleri ile bulut uygulamalarınızı, eposta güvenliğini, kimlik ve erişim güvenliğini sağlamayı amaçlayan kapsamlı bir güvenlik çözümü olarak karşımıza çıkmaktadir. Microsoft XDR sistemleri bu güvenliği sağlamak için yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojilerinden faydalanmaktadır. Karmaşık saldırıları ve riskleri tespit ederek iyileştirmeler uygulayabilir saldırılara yanıt vermemizi sağlamaktadır.

XDR aşağıdaki avantajları sağlamaktadır.

  • Birleştirilmiş tehdit görünürlüğü: Microsoft XDR e-posta, uç nokta cihazları, sunucular, bulut iş yükleri ve ağ trafiği gibi birden fazla platformda çalışarak telemetri verilerini toplar, ilişkilendirir, ayrıntılı görünürlük sağlar.
  • Uçtan uca düzen ve yanıtlama: Platformlarınızı etkileyen tehditlerin temel nedenlerini, zaman çizelgelerini diğer tehditlerle olan bağlantısına kadar ayrıntılı bir şekilde görüntülemenizi sağlar. Tüm araştırma ve iyileştirme sürecinde tavsiyeler vererek rehberlik sağlamaktadır.
  • Nokta atışı tespitler ve araştırma: Tespit edilen tehditlerde önemsiz olanları ayıkladığından dolayı yüksek öncelikli tehditlere odaklanabilir ve hızlıca aksiyon almamızı sağlar. Ayrıca tekrar eden algılama kuralları yazmak, ayarlamak ve yönetmek içinde zamandan tasarruf sağlamaktadır.

Sonuç olarak Microsoft XDR, kurumların veya işletmelerin tehditleri tespit etmesini, detaylı analiz ederek yanıt vermesini sağlamaktadır. Bunların yanında kurum çalışanlarınızın eğitimi, kullanılan tüm uygulamaların güncel tutulması ve Zero Trust yaklaşımını benimsemesi önem arz etmektedir.

Önceki İçerik

Microsoft Teams Yenilikleri | Temmuz 2023

Sonraki İçerik

PowerAutomate Cloud ile Kişiye Özel Mail & Teams Bildirimi

Start typing to see you are looking for.