Bizi takip edin:

Power Automate 101 – Power Automate Nedir? Power Automate Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Power Automate Nedir?

Power Automate son yıllarda oldukça kullanışlı ve öne çıkan RPA uygulamalarından birisidir. Microsoft tarafından geliştirilmiş olması sebebiyle Microsoft ürünleri ile kullanıldığında yetkinliği çok daha kolay bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Günlük hayatta yaptığınız işlerde herhangi bir tekrar söz konusu ise yani sabit değerlendirmeler sonucu iş yönüne karar verip iş gerçekleşiyorsa yaptığınız işler Power Automate ile bir akış haline getirilip otomatikleştirilebilir. Bu durum işe ayrılması gereken zamanı azalttığından verimliliğini arttırmakta ve kişilerin sabit işler yerine kalifiye iş yapma oranlarını arttırmaktadır.

Power Automate ile yapılabilecek örnek projeler

İnsan kaynaklarının işe alım sürecindeki adayları yönetmesini kolaylaştırabilecek bir kurgu Power Automate ile kurgulanabilir. Bir Sharepoint listesi kullanılıp bunu Microsoft Teams’e ekleyebilirsiniz. Sonrasında bu listeye girilen aday bilgilerinin sütun bazlı kontrolü yapılarak gerekli otomatikleştirme adımları gerçekleştirilebilir. Süreç kısmı olumsuza çekildikten sonra Teams’ten yetkili kişiye “Adaya olumsuz mail atılacak bu süreci onaylıyor musunuz?” gibi kontrol noktaları da eklenebilir bu sayede süreç ciddi anlamda hızlanmış olacaktır.

Çalışılan bir proje Excel üzerinde takip ediliyorsa aşamaların yazıldığı hücre Power Automate ile bağlantı kurulabilir bu sayede her proje adımında gerekli kişiler e-posta yoluyla veya Teams’ten mesaj yoluyla bilgilendirmeler yapılabilir. Bu bilgilendirmeler ışığında eğer bir bilgi isteniyorsa onlar elde edilip gerekli Excel hücrelerine bu veriler işlenebilir.

Belirli zaman aralıkları ile yapılan sabit işler buradan kurgulanacak senaryolar ile otomatikleştirilebilmektedir.

Önceki İçerik

Power Apps 101 – Power Apps Nedir? Power Apps Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sonraki İçerik

Power Apps Lisanslama Modelleri – Power Apps Nasıl Lisanslanır?

Start typing to see you are looking for.