Bizi takip edin:

PowerBI ve CoPilot Kullanımı

Power BI, Microsoft’un sunduğu bir iş zekası ve veri görselleştirme aracıdır. Bu platform, kullanıcılara çeşitli veri kaynaklarından veri çekmelerine, bu verileri anlamlaştırmalarına ve analiz etmelerine olanak tanır. Sonuçları, interaktif görselleştirmeler ve raporlar aracılığıyla sunmaktadır.

Copilot’un Power BI ile entegrasyonu, veri analizlerimizi artık yepyeni bir seviyeye taşımaktadır. AI’nin yeteneklerini Power BI’a taşıyarak kullanıcıların doğal dil sorgularını kullanarak verilerinden dashboardlar ve analizler üretmeleri sağlanmaktadır. Bu entegrasyon, veri analizini daha hızlı, daha kolay ve daha erişilebilir hale getirmeyi hedeflemektedir.

Power BI’a Copilot nasıl eklenir?

 • Copilot activation: Ortamınızda Copilot özelliğini etkinleştirmek gerekmektedir. Bunu Power BI admin portalından kontrol edebilirsiniz. “Enable Copilot” kullanılabilir bir seçenek ise tenantınızda Copilot etkinleştirilmiş demektir.
 • Power BI desktop installation: Copilot özelliği öncelikle Power BI Desktop uygulaması içinde kullanılır. Sisteminizde Power BI Desktop uygulamasının yüklü olması gerekmektedir.
 • Enable Copilot preview: Power BI Desktop’ta Copilot’u kullanabilmek için önce Copilot önizleme özelliğini etkinleştirmek gerekmektedir. Aşağıdaki adımları izleyerek özelliği etkinleştirebilirsiniz;
  • Power BI desktop uygulamasını açın
  • “File>Options and settings>Options” bölümüne gidin
  • Options bölümünden “Preview features” bölümünü seçin
  • “Enable quick measure suggestions” etiketli kutuyu işaretleyin ve ayarları kaydetmek için “OK” basın.

Power BI’da Copilot nasıl kullanılır?

İlk olarak PowerBI desktop uygulamasını başlatıyoruz. PowerBI’da Copilot’ı kullanarak analiz etmek ve rapor oluşturmak istiyorsak öncelikle elimizde bir veri kümesinin olması ve bu veri kümesine erişilebilir olmak gerekmektedir.

Copilot’a erişebilmek için PowerBI içindeki Copilot sekmesine veya paneline gitmek gerekecektir. Bu sekme Copilot ile etkileşim kuracağınız, sorular soracağınız ve rapor oluşturma konusunda yardım talep edeceğiniz yer olacaktır.

Buradaki amacımız tamamen veri setlerinden gitmek olduğu için, elimizde veriler ile ilgili Copilot’a sorular sorabiliriz. Sorgumuz mümkün olduğunca kesin ve net olmalıdır. Örneğin, “Son çeyrek için temel ölçütlerimizi ve eğilimlerimizi özetleyen bir akış tablosu raporu oluşturmama yardımcı olun” gibi bir istekte bulunursak, Copilot veri setimizi analiz ederek bizim için istediğimiz raporu oluşturacaktır.

Önceki İçerik

Sales Copilot Nedir? Kullanım Amacı Nedir?

Sonraki İçerik

Azure Health Insights

Start typing to see you are looking for.