Makaleler Microsoft Azure

Microsoft Azure Advisor Nedir?

Azure kaynaklarınızı en iyi şekilde optimize etmenizi sağlayan yardımcı bir servistir. Kaynakların maliyeti, güvenliği, güvenilirliği, operasyonel mükemmellik ve performansı hakkında önerilerini kullanıcılarına sunar.

Abonelikleriniz ve kaynak türlerinizi görüntülemek için filtrelemeler yapabilirsiniz. Öneriler 5 kategoriye ayrılmıştır.

Güvenilirlik (eski adıyla Yüksek Kullanılabilirlik): Kritik uygulamalarınızın sürekliliğini sağlamak ve iyileştirmek için öneriler sunar.

Güvenlik: Güvenlik sorunlarına yol açabilecek tehditleri ve açıkları konusunda sürekli analiz ederek güvenlik önerilerini söyler.

Performans: Azure kaynaklarınızın performansını sürekli takip ederek öneriler sunar.

Maliyet: Azure kaynaklarınızı optimize ederek maliyetinizi düşürmeye yardımcı olur.

Operasyonel Mükemmellik: Kaynakların iş verimliliği, kaynak yönetilebilirliği ve iyi bir dağıtım uygulamasına yaratmak için bize yardımcı olur.

Azure Advisor ile ilgili kategorileri seçerek size özel olarak sunulmuş öneriler hakkında bilgi alabilirsiniz. Bazı önerilerin hızlı düzeltme seçeneğinde mevcut olduğunu görüyoruz. Yakın zamanda diğer önerilerinde hızlı düzeltme seçeneğinin gelmesi ile hızlı aksiyonlar alabileceksiniz.

Örnek; Güvenlik kategorisinde karşımıza neler çıkıyor görebiliriz. İlgili eylemi seçerek bizi önerdiği aksiyonları hızlıca gerçekleştirebiliriz.

Kaynaklarınıza özel uyarılar oluşturularak kendinize belirlediğiniz zaman aralıklarında önerileri mail ile alabilirsiniz.

Umarım faydalı bir makale olmuştur.

Referanslar;

https://docs.microsoft.com/tr-tr/azure/advisor/advisor-overview

https://docs.microsoft.com/tr-tr/azure/advisor/advisor-alerts-portal

“Microsoft Azure Advisor Nedir?” Hakkında Düşünceler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir