Microsoft Azure

Express Route

Express Route Nedir?

ExpressRoute, Şirket içi ağlarınızı bir bağlantı sağlayıcı olan equinix gibi firmalar yardımıyla özel bir bağlantı üzerinden azure ortamlarına genişletmeyi sağlar. Express Route ile Azure ve Microsoft 365 gibi bulut ortamlarına bağlantı kurabilme imkanıda mevcuttur.

Bağlantı için any-to-any(IP VPN) ağdan, point-to-point ağdan veya bir ortak yerleşim tesisinde bir bağlantı sağlayıcısı aracılığla sanal cross bağlantı olabilir. ExpressRoute bağlantıları genel internet hattı üzerinden geçmeyerek şirket ağı ile azure ortamına izole bir hat çekimi ile güvenli, yüksek hız ve tutarlı gecikme sürelerini sunar.

Resimde bağlantı mimarisini görüntüleyebilirsiniz.

Faydalar

  • Bir bağlantı sağlayıcısı aracılığıyla şirket içi ağınız ile Microsoft azure arasında Katman 3 bağlantısı. 
  • Bağlantı herhangi birinden herhangi birine (IPVPN) ağdan, noktadan noktaya Ethernet bağlantısından veya bir Ethernet alışverişi aracılığıyla sanal çapraz bağlantı yoluyla olabilir.
  • Jeopolitik bölgedeki tüm bölgelerde Microsoft bulut hizmetlerine bağlantı.
  • ExpressRoute Premium eklentisiyle tüm bölgelerde Microsoft hizmetlerine küresel bağlantı.
  • BGP aracılığıyla ağınız ile Microsoft arasında dinamik yönlendirme.
  • Daha yüksek güvenilirlik için her eşleme konumunda yerleşik yedeklilik.
  • En az %99,95 ExpressRoute özel devre kullanılabilirliğini garanti ediyor. 

( https://azure.microsoft.com/en-us/support/legal/sla/expressroute/v1_3/ )

  • Skype Kurumsal için QoS desteği.

ExpressRoute Bağlantı Modelleri

Şirket içi ağınız ve Microsoft bulutu arasında üç farklı şekilde bir bağlantı oluşturabilirsiniz: CloudExchange Co-location, Point-to-Point Ethernet Connection ve Any-to-Any (IPVPN) Connection.

Co-located at a cloud Exchange

Bulut değişimli bir tesiste aynı yerde bulunuyorsanız, ortak konum sağlayıcısı aracılığıyla buluta sanal çapraz bağlantılar sağlanabilir. Co-located ve bulut altyapısı arasında katman 2 ve katman 3 bağlantılar sunabilir.

Point-to-Point Ethernet Connection

Şirket içi veri merkezlerini/ofisleri noktadan noktaya Ethernet bağlantıları aracılığıyla Microsoft azure’a bağlanabilirsiniz. Noktadan noktaya Ethernet sağlayıcıları, siteniz ile bulut arasında katman 2 ve yönetilen katman 3 bağlantıları sunabilir.

Any-to-Any (IPVPN) Connection

Wan’ınızı Microsoft azure ile entegre edebilirsiniz. IPVPN sağlayıcıları, şubeleriniz ve veri merkezleriniz arasında herhangi birinden diğerine bağlantı sunar. Wan sağlayıcıları genellikle yönetilen katman 3 bağlantısı sunar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir